Ez a könyv az Idősgondozási kézikönyv immár negyedik kiadása. A kiadó nem szokványos, rendkívüli, de egyúttal hasznos struktúrát alakított ki ezekben: a hazai időseket ellátó intézmények elérhetőségeit tartalmazó adatbázist szakmai tanulmányok gyűjteményével egészíti ki. Mindegyik kötetben az orvosszakma szaktekintélyei írták a dolgozatokat, ez a rész önállóan is, mint egy szakkönyv megállná a helyét. A kettősség (szakkönyv+adatbázis) nagymértékben emeli ezen kiadványok értékét. Tovább emeli eszmei értékét, hogy ezek a dolgozatok a kiadó felkérésére ezen kiadványok számára készültek, tehát egyrészt másutt még nem voltak publikálva, másrészt mindegyik kiadásban más szerzők más témájú tanulmánnyal szerepeltek. Az eddigi tanulmányok az öregedés különböző orvosi, pszichológiai, szociális témáival foglalkoztak. Az előző két kiadásban azt a megközelítést követtük, hogy az adott területen hol van a normális öregedés és a kóros, azaz a betegségekkel terhelt öregedési folyamat határa. A kiadás előtt konferencián adták elő a szerzők az adott témát és utána készítették el írott formában. Ezeket a köteteket szakértők az egészségügyi és szociális szakoktatásban különböző szinteken kiegészítő tankönyvként való használatra alkalmasnak találták.
Jelen kiadványban az időskorban jelentkező betegségek gyógyszeres kezelésének speciális kérdései állnak a tanulmányok középpontjában. Most a szerzőket arra kértük, hogy először készítsék el dolgozataikat a kiadvány részére, és a témákat bemutató konferenciára később fog sor kerülni (előreláthatólag 2015 tavaszán). Néhány kiemelt, a gyakorlatban fontos szakterület kezelési lehetőségei kerülnek kifejtésre, így például a hypertonia, diabétesz, érbetegségek, vénás trombózis, gyomor-bél betegségek, fájdalomcsillapítás, bőrbetegségek, depresszió. A bevezető, összefoglaló tanulmányt vezető gyógyszerész írta. A belgyógyászati témák szerzői nagy gyakorlattal rendelkező, geriátriai osztályokat vezető orvosok, öten a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság vezetőségének tagjai. Némelyikük az adott téma ismertetését, ajánlását saját működési területén elért eredmények közlésével támasztja alá (hypertonia, preventív antikoaguláció). Az idei kiadványnak külön kiemelendő értéke, hogy a pszichiátriai-pszichológiai tanulmányokat a szakma kiváló szaktekintélyei, professzorai írták az időskori lelki jelenségek szélesebb ismertetésével. Az ápolás kérdésének taglalásával válik teljessé az idősellátás témaköre.
A szakmai tanulmányok elsősorban az időseket kezelő, ellátó, egészségügyi, mentálhigiénés, szociális területen dolgozó szakemberek számára nyújtanak tudásukat bővítő ismereteket, segítséget, ajánlást, orvosnak, szakdolgozónak egyaránt. Így főleg geriátereknek, idősgyógyászati, krónikus, ápolási osztályon, idősek otthonában dolgozók számára, de mindenkinek, aki foglalkozása során idősekkel találkozik. Ezenkívül úgy véljük, hogy mindenki számára – laikusok számára is – érdekes lehet a könyv, ha a családban öregedéssel kapcsolatos probléma jelentkezik, esetleg csak ellátási helyet keresve beleolvas a családtag valamelyik tanulmányba, de az is lehet, hogy valaki csak azért olvas el egy-két dolgozatot, mert érdeklik az öregedés tünetei.
Dr. Boga Bálint
belgyógyász, geriáter, onkológus főorvos
a Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság előző elnöke
Oldalszám | 502 |
---|---|
Kiadás éve | 2015 |